Elektrická koloběžka se možná sejde i vám

Kategorie
 
 
 
 
 

Elektrická koloběžka se možná sejde i vám

Určitě jste si už všimli, že se v posledních měsících rapidně zvýšil počet lidí, kteří začali využívat trochu netradiční způsob přepravy v ulicích našich měst. A možná jste už i vy začali uvažovat o tom, zda by i pro vás nebylo dobré pořídit si elektrickou koloběžku. Asi každému je jasné, v čem spočívá výhoda jejich používání. Těch výhod je vlastně více. Ale pojďme pěkně po pořádku ...

V první řadě je výhoda používání elektrické koloběžky v tom, že nemusíte čekat na MHD, nebo hledat volná parkovací místa, kterých je v našich městech jako šafránu. Elektrokolobežka je totiž šikovná mašinka, která vás bez větší námahy převeze z bodu A do bodu B na kratší vzdálenosti. Tedy, dojezd většiny koloběžek s elektromotorem je přibližně 40 km, ale ty lepší (a dražší) mají dojezd i více než 50 km.

Přeprava v plných ulicích měst je na nich mnohem jednodušší. I vám se už možná stalo, že dokud jste čekali v zácpě prošlo kolem vás několik takových koloběžek. Tehdy jste asi jen potichu záviděli jejich majitelům. Je tak?

No být na jejich místě není žádný problém. Na trhu je již dostatečně široká nabídka elektrických koloběžek skoro pro každého. Záleží jen na vás, načež ji chcete v první řadě používat. A i to, kde se na ní chcete jezdit.

Další výhodou je kompaktnost. Ve většině případů se konstrukce z lehkého materiálu dá jednoduše složit do přenosného tvaru, takže si svou elektrokolobežku můžete například přinést k sobě do práce. Pokud vám to tedy dovolí šéf ...

Ovládání je jednoduché, podobně jako na motocyklech. A i když se například vybije během jízdy baterka, protože jste ji zapomněli dobít, stále můžete použít klasický způsob "kolobežkovania", odrážení nohama.

Jak si správně vybrat

Abyste si mohli správně vybrat elektrickou koloběžku pro sebe, popřemýšlejte nejprve načež ji budete nejčastěji používat. Někdo může na ní jezdit do práce, jiní zas do blízkého obchodu. Možností je mnoho. A i různých druhů av různé ceně.

Záleží například od materiálu, ze kterého je koloběžka vyrobena, kapacity baterie a motoru, který zas udává dojezd a i nosnosti koloběžky. Některé typy jsou vytvořeny pouze pro děti do určité výšky. Jiné mají zas kola a odpružení které zvládne i menší nerovnosti, takže se dají použít i na turistiku. Samozřejmě, že ne do hor, ale naše cesty přece také nejsou jen rovné.

Na trhu už najdete i extrémy, které mají obrovské kola, nebo speciální technologie napojené na řízení a podobně. Takže předtím, než si elektrokolobežku koupíte, pořádně si prohlédněte nabídku na trhu a zvažte, co je pro vás důležité a co ne.

Zaměřte se hlavně na tyto věci:

  • Rám je většinou z duralu a od jeho kvality závisí i nosnost koloběžky. Nejčastěji je to 100 až 120 kg. Vyplatí se raději osobně vyzkoušet, zda se s ním dobře manipuluje.

  • Baterie, jak jsem již zmiňoval udává dojezd. Ten se nejčastěji udává v km nebo v minutách. No dojezd závisí také na kvalitě baterie a terénu, kde se budete pohybovat.

  • Řízení je jednoduché av nabídce je několik rychlostních stupňů. Lze také nastavit i tempomat, ale ne u všech typů. Některé kvalitnější typy nabízejí i rekuperaci baterie přes brzdný systém.

  • Brzdy mohou být kotoučové, bubnové, nebo může být použit systém brzdy v zadním blatníku. V případě dražších modelů je v nabídce i elektrické brzdění av některých případech je zakomponován i gyroskopický systém řízení.

  • Kola mohou být nafukovací nebo bezdušové. Každý typ má své výhody a nevýhody. Vybrat si musíte sami. Začít byste však měli na menších kolech ... to je zkušenost z praxe.

  • Motor vás ve většině případů poveze rychlostí od 15 do 40 km / h. Je buď řetězový nebo nábojový s různým výkonem. Pro děti je to do 100 W, pro nejnáročnější i více než 350 W.

Při koupi nezapomeňte i na doplňky, jako je přilba, reflexní vesta a osvětlení. Jste na ní součástí silničního provozu, tak se tak i třeba chovat. Pokud byste se například nevěděli rozhodnout, který typ si koupit, dejte si poradit od odborníka. Abyste později nelitovali.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze