I elektrický longboard má své výhody

Kategorie
 
 
 
 
 

I elektrický longboard má své výhody

V posledních letech se jakoby roztrhl pytel s elektrickými verzemi dopravních prostředků. Možná jste si toho všimli už i vy. Vždyť se stačí projít po ulicích města a určitě potkáte někoho, kdo se veze na elektrickém vozíku, prohání se mezi auta v zácpě na elektrické koloběžce, nebo se jen tak vozí po ulicích na elektrickém longboardu.

Ptáte se co to je longboard? V podstatě je to druh skateboardu. Ale není vůbec novým druhem. Longboard vznikl v podstatě ve stejnou dobu jako první skateboardy. Jeho prvotní funkcí bylo přepravit člověk z bodu A do bodu B. Oproti klasickým skateboardem, které známe dnes, byl trochu delší a kola měl větší. Je tomu tak i nyní. Jen variací je mnoho. A k tomu se nejnovější přidal ještě i elektrický typ longboardu.

Výhody elektrického longboardu

Oproti klasickým Longboard se velmi neliší tvarem ani vzezřením. Má podobný tvar, kolečka i grip. To, že jde o elektrický longoard si všimnete, až když ho otočíte "naznak". Tam je totiž umístěna baterie, řídící jednotka a dvě elektromotory, které pohánějí kolečka. Ty jsou chráněny proti vlhkosti i prachu.

I u nás si již elektrické longboardy začaly nacházet své fanoušky. I přesto, že zpočátku si lidé neuměli představit, což může být takové zajímavé na tom, vézt se na "skateboardu". Postupně si však uvědomili, že jeho nízká hmotnost a poměrně velký dojezd z něj dělá vhodnou alternativu přepravy na krátké vzdálenosti ve městech i větších obcích. Klidně si ho můžete vzít s sebou i do taxíku nebo MHD. Například oproti elektrickému kolu má v tomto výhodu. Přitom průměrný dojezd 30 - 40 km je dostačující pro denní používání.

Ale to, co začalo zřejmě mnoha lidí přesvědčovat, je rychlost, jak se dá na elektrickém longboardu jezdit. Dospělý člověk vážící přibližně 90 kg se na něm může jezdit i rychlostí 30 km / h. Možná si teď řeknete, že to přece není vůbec mnoho, ale uvědomte si, že to není auto ani motorka. A maximální rychlost lze zvýšit odblokování limitu. Doporučuje se to však jen zkušeným jezdcem.

Při takové rychlosti jde ve skutečnosti o adrenalinovou jízdu. Popravdě, stojíte na většinou dřevěné desce s koly z tvrdé gumy, která se ovládá nakloněním na strany a pohyb zajišťují dva elektromotory. Každý z nich má přitom výkon například 300 W. Umíte si to představit? Ne? Možná byste to měli vyzkoušet na vlastní kůži. Nežertuji. Dá se to. Někteří prodejci takovou možnost nabízejí, aby se potenciální zákazníci mohli lépe rozhodnout. A zjevně tento tah vychází, neboť se počet zájemců o koupi elektrického longboardu zvyšuje.

Jednou z výhod je i to, že po vybití se baterie nabíjí pouze pár hodin. Asi jako běžný smartphone. Možná vás napadlo, jestli elektrický longboard dokáže jít i do kopce. Potěším vás. Zvládne stoupání až 25%. No a když už jsme u technické stránce, nechybí možnost rekuperace a elektronické brzdy. Rychlost a brzdění, ale i "couvání", ovládáte malým ovladačem. Kapacitu baterie můžete zkontrolovat díky LED diodám přímo na ní. Některé typy a značky umožňují i rychlou výměnu vybité baterie přímo na místě, protože je náhradní baterie namontována na desce.

Vybrat si však tu nejvhodnější pro sebe může být problém. Zejména pokud nemáte zatím žádné zkušenosti s longboard jako takovými. Pokud si chcete určitě koupit elektrický longboard, nechte si raději nejdříve poradit od někoho, kdo má s nimi zkušenosti. Vhodné poradenství může poskytnout i pracovník v obchodě, kde elektrické longboardy prodávají. Má totiž asi nejlepší přehled o aktuální nabídce na trhu. A ta je dnes pořádně široká. Tak se raději neunáhlete, a vyberte si ten správný longboard.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verze